Przejdź do głównej zawartości

Bismarcka związki z Pomorzem cz.2 - Warcino

Warcino to mała wieś na Pomorzu w Powiecie Słupskim, gmina Kępice.
Na terenie Technikum Leśnego im. prof. Stanisława Sokołowskiego znajduję się piękny park oraz pałac.
Park jak i zarazem Pałac należał od 1867r. do Otto von Bismarcka - żelaznego kanclerza Prus i Rzeszy Niemieckiej. Teren pozostał własnością rodu Bismarck aż do 1945 roku.

Miejsce to jest przepiękne oraz bardzo zadbane. Pałac pierwotnie powstał w XVII wieku, obecny kształt uzyskał za czasów Bismarck-ów.

Na terenie kompleksu można zobaczyć:

👉 Piękny zadbany ogród (park) w stylu angielskim;

👉 Pałac Bismarcka;

👉 Płaskorzeźbę ulubionego konia Bismarcka "Motylka" na pierwszym piętrze w oknie pałacu;

👉 Cmentarz psów Bismarcka;

👉 Źródło Joanny ( od imienia żony Bismarcka);

👉 Liczne stawy i ścieżki spacerowe;

👉 Odbudowany  luterański kościół szachulcowy z XVII wieku, który służył okolicznym protestantom jeszcze długo po 1945 roku;

👉 Mauzoleum rodu Bismarck  znajdujące się na wzgórzu Czarna Góra (inna nazwa Góra Bismarcka), gdzie pochowani są syn Żelaznego Kanclerza wraz z żoną syna oraz jego wnuk. Zauważyć można również, że znajdowała się tam kapliczka której zdobienia zachowały się do dziś w ruinach. Pochowana była tu również Joanna von Puttkamer (żona Bismarcka), której szczątki po śmierci kanclerza zostały przeniesione do specjalnie wybudowanego mauzoleum Bismarcka w Friedrichsruh w Niemczech.

👉Pozostałości po strzelnicy, zachowany jest w terenie tor strzelecki wraz z wałami kulochwytami.

Wymienione obiekty znajdują się w zamieszczonej galerii.

Zdjęcia autorstwa: Terra Pomerania 

 

































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wilki na Pomorzu

Na Pomorzu coraz częściej można spotkać wilka 🐺 lub też ślady jego bytności. Na zdjęciu jeden z śladów na który natrafiliśmy w Powiecie Kościerskim.   Ostatnio wilk pojawił się również w samej Kościerzynie - nad jeziorem Kapliczne:    

Straż Graniczna 16 maja (święto) i granice na Pomorzu

Dziś 16 maja 2021 roku obchodzimy w Polsce święto oraz 30 lecie formacji mundurowej Straż Graniczna     https://www.strazgraniczna.pl/   Współczesna Straż Graniczna odwołuje się do historii oraz tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza chroniącego za II RP wschodnią granicę kraju oraz do Straży Granicznej 1928-1939 chroniącej granicy południowej, na zachodzie i na Pomorzu. Od 1920 do 1939 roku Pomorze nie było jak teraz w granicach Polski. Obecne tereny Województwa Pomorskiego znajdowały się ówcześnie w  granicach trzech "państw" - Polski, Niemiec oraz Wolnego Miasta Gdańska (WMG). Polskiego odcinka granicy z WMG oraz Niemcami pilnowała ówczesna Straż Graniczna. Na załączonych mapach z lat 30 tych XX wieku widać jak ówcześnie podzielone zostało Pomorze.   Dla zobrazowania przykładu granica między innymi przebiegła między miejscowościami Szumleś (po Polskiej stronie) a Trzepowo ( Wolne Miasto Gdańsk) dzieląc Kaszuby na Polskie i Wolnego Miasta Gdańska. Dziś jest to odcinek drogi